Okrągłe plecy

Często zauważalnym problemem wśród dzieci i młodzieży są tzw. „okrągłe plecy”. Ta wada postawy ciała jest już zjawiskiem społecznym. Kifoza piersiowa, ponieważ o niej mowa, wzrasta wraz z wiekiem. Dla osób dojrzałych wartość kątowa kifozy powinna wynosić 20-50 stopni. Powiększenie normy ponad przeciętną powoduje wadę postawy w płaszczyźnie strzałkowej – kifozę patologiczną.
Należy przypomnieć, że u każdego człowieka występują naturalne krzywizny kręgosłupa, widoczne w projekcji bocznej. Przypominają one wygięcie esowate. Są to: lordoza szyjna i lędźwiowa oraz kifoza piersiowa.

Dzięki krzywizną tym nasz kręgosłup amortyzuje obciążenie, szczególnie te nagłe i gwałtowne. Poza tym kręgosłup spełnia również funkcję przyczepów mięśni oraz funkcję ruchową.
Kifoza patologiczna,, okrągłe plecy” może być wrodzona lub nabyta. Wrodzona kifoza piersiowa często bywa rodzinna, nabyta może być przez różne zmiany pourazowe, krzywicę, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy zmiany starcze. Jednak w znacznym stopniu jest ona spowodowana przyjmowaniem „zgarbionej sylwetki” na co dzień. Niestety, w dzisiejszych czasach zauważamy znaczne zaburzenie funkcji kręgosłupa, co prowadzi do szybszego starzenia układu ruchu. Coraz częściej młodzi ludzie narzekają na bóle kręgosłupa. Z statystyk wynika, że co trzecia osoba w Polsce skarży się na tę dolegliwość. Jeśli brać pod uwagę całą populację to aż od 60-95 % zgłasza incydenty bólowe kręgosłupa. Sprzyjającym czynnikiem wpływającym na bóle kręgosłupa jest siedzący tryb życia związany z szybkim rozwojem technologicznym.
Dzieci i młodzież zbyt dużo czasu poświęcają na siedzeniu przy telewizji, komputerze czy korzystaniu z telefonów komórkowych, przyjmując tym samym zgarbioną sylwetkę. Skutkiem czego dochodzi do patologii w postaci przykurczów w obrębie mięśni, ta z kolei prowadzi do trwałego zniekształcenia krzywizny piersiowej oraz zmian zwyrodnieniowych. W efekcie mamy „okrągłe plecy” i częste dolegliwości bólowe. Wiąże się to także z coraz mniejszą aktywnością fizyczną ludzi, to z kolei prowadzi do wielu niekorzystnych i nieodwracalnych zmian w organizmie. I taką właśnie wadą jest min. pogłębiona kifoza piersiowa.
Jest to wada, która nie tylko powoduje nieestetyczny wygląd sylwetki ale także sprzyja zapadaniu na choroby górnych dróg oddechowych, zaburzeń trawiennych i bólów głowy.
Nie mamy wpływu na szybki rozwój naszej cywilizacji jednak możemy zwiększać swoją świadomość i korygować postawę ciała każdego dnia. Wystarczy tylko wykonywać ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie kręgosłupa a rozciągają nadmiernie napięte.

Poniżej przedstawiamy przykładowe ćwiczenia, które może wykonać każdy z nas podczas dnia:

  1. Stań w lekkim rozkroku i rozłóż ręce na boki. Wykonaj wdech i odchyl ręce w tył. Następnie wykonaj wydech i wykonaj rękoma ruch, jakbyś chciał kogoś uściskać. 15 razy.
  2. W pozycji stojącej krążenia ramion w tył . 15 razy.
  3. W siadzie skrzyżnym krążenie ramion w tył. Ramiona skurcz. 15 razy.
  4. Połóż się na brzuchu. Wyprostuj ramiona na boki. Czoło oprzyj na podłodze lub na zwiniętym ręczniku. Unoś ramiona w górę, zbliżając łopatki do kręgosłupa. Wykonaj 15 razy.
  5. Siad klęczny, ramiona rąk wznieść bokiem w górę i wykonaj „ukłon japoński”. Powtarzamy 15 razy.

Następnym razem przedstawimy ćwiczenia na mięśnie brzucha, które także mają wpływ na „okrągłe plecy”.


Źródła:
1. Adam Zborowski „Masaż w wybranych jednostkach chorobowych cz. III”
2. Piotr Józefowski, Anna Kołcz- Trzęsicka, Anna Żurowska „Zdrowy kręgosłup”


Gdów 405
32-420 Gdów

sekretariat@zsgdow.edu.pl


12 451 44 58

Skip to content